poniedziałek, 26 listopada 2012

Zanim zajdzie słońce
Zacznij tydzień z książką! Lalę recenzuje Anna Ladorucka.

Lala
Jacek Dehnel
Wydawnictwo W.A.B.
2006

Obrazek, który zna chyba każdy z nas: babcia lub dziadek snuje przy szklance herbaty opowieści z minionych dni. I my, zasłuchani po raz kolejny w tej samej historii, bo to, co znane, tym bardziej lubimy, wyłapując nowe smaczki, a czasem podrzucając pominięte przez opowiadającego szczegóły. Zazwyczaj tych ulubionych, po wielekroć opowiadanych historii jest zaledwie kilka. Jacek Dehnel miał to szczęście, że jego babcia była obfitym źródłem anegdotek, dykteryjek i historii, ona zaś miała to szczęście, że jej wnuk postanowił te opowieści spisać, w ten sposób zapewniając jej nieśmiertelność.
Babcia, czyli pani Helena Bieniecka, przyszła na świat w 1919 roku w Kielcach. Z powodu rodzinnych zawieruch musiało upłynąć aż 5 lat, zanim rodzina ponownie zorganizowała się na tyle, by dziewczynkę ochrzcić i nadać jej imię. Wcześniej – z racji wyjątkowej urody – wołano na nią „Lala” i Lalą dla bliskich pozostała.
Rodzina Lali to ludzie wykształceni, obdarzeni zmysłem artystycznym, zakochani w sztuce. Jacek Dehnel jest godnym ich potomkiem. Od dziecka przysłuchiwał się dyskusjom i wykładom o filozofii, literaturze i muzyce. Tym możemy tłumaczyć jego wrażliwość i kulturę, niespotykaną w tak młodym wieku – Lalę napisał, mając zaledwie 22 lata!
Muszę przyznać, że pierwsze strony nie zapowiadały tak urzekającej lektury. Czułam się niemal tak, jakbym czytała książkę telefoniczną. Trudno było spamiętać, kto z tabunów przewijających się postaci jest czyim stryjem, teściową czy kochankiem. Ale wkrótce wszystko się wyklarowało i przybrało formę cudnej, barwnej kołdry patchworkowej. Chociaż główny nurt opowieści ma układ chronologiczny, to wplatane w niego dygresje swobodnie przeskakują całe epoki, zbliżając powieść do gawędy...

Ciąg dalszy recenzji w listopadowym numerze MUSLI MAGAZINE - http://issuu.com/muslimagazine/docs/musli_listopad_2012_issuu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz